Najistotniejszą decyzją, którą musi podjąć Inwestor, jest odpowiednie usytuowanie domu na działce. Odpowiednie ulokowanie budynku może wpłynąć pozytywnie na komfort życia mieszkańców oraz ekonomiczność i energooszczędność budynku.
Chcesz się dowiedzieć co należy wziąć pod uwagę, aby prawidłowo ulokować budynek?
Już Ci mówię!
Chcąc odpowiednio usytuować dom na działce należy wziąć pod uwagę:
przepisy prawne
strony świata
warunki terenowe
plan zagospodarowania
wpływ usytuowania na koszty
Regulacje dotyczące usytuowania domu na działce znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wskazano w nim, że dom nie może stać w miejscu zagrażającym mieszkańcom lub uciążliwym dla domowników.
Przykładem takim miejsc może być:
obecność hałasów i drgań,
działalność górnicza,
osuwiska,
tereny zalewowe,
występowanie niebezpiecznego promieniowania lub pól elektromagnetycznych,
zanieczyszczenia środowiska.
Należy również zachować uregulowane prawnie odległości od granicy działki.
Zachęcam do zapoznania się z wideo i osobnym poradnikiem, w którym zawarte są niezbędne dla każdego Inwestora informacje dot. usytuowania budynku na działce.
Dodatkowymi dokumentami, które mogą określać odległość domu od działki jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzja o Warunkach Zabudowy.
Optymalne nasłonecznienie budynku wpłynie pozytywnie na komfort życia mieszkańców. Odpowiednie usytuowanie względem stron świata, pozwoli utrzymać właściwą temperaturę wewnątrz budynku przez cały rok. Stronę północną najlepiej przeznaczyć na część gospodarczą, ponieważ jest najzimniejsza i dociera do niej mało światła w ciągu roku. Zaleca się tam umieścić: garaż wolnostojący, wiaty garażowe, narzędziownie, budynki gospodarcze, wiaty śmietnikowe itp.
Strona południowa jest najodpowiedniejsza dla ulokowania ogrodu, miejsca do odpoczynku, tarasu, placu zabaw dla dzieci, strefy rekreacji, basenu, altanki itp. Uzyska się w ten sposób najlepsze doświetlenie budynku od strony tarasu oraz świetne warunki dla relaksu u domowników i rozwoju dla roślinności.
Ważne jest też rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w budynku. Jest to temat obszerny, więc zostanie poruszony w osobnym poradniku, który pojawi się już niebawem.
Podczas sytuowania budynku na działce należy wziąć pod lupę warunki terenowe. Pierwszym z nich jest grunt. Warto zbadać warunki glebowe, zobaczyć w której części działki jest jaka gleba (może się zdarzyć, że są różne). Pod budowę domu zaleca się wybrać miejsce o najlepszej nośności podłoża.
Należy też uwzględnić poziom gleby. Powinno się budować dom w najwyższym punkcie terenu. W ten sposób budynek zostanie wyeksponowany, zza okna ujrzymy efektowne widoki, a fundament będzie zabezpieczony przed wodami opadowymi i gruntowymi. Położenie w niższym punkcie może stworzyć trudności w wykonaniu oraz korzystaniu z kanalizacji.
Ważne są też wiatry występujące na działce. Planując usytuowanie należy je uwzględnić, aby móc odpowiednio umieścić budynek na działce i ochronić się przed nimi poprzez zasadzenie drzew czy krzewów. W takich miejscach nie zaleca się umieszczania dużych okien i drzwi balkonowych.
Obecność i położenie roślinności jest również ważna. Najbardziej kłopotliwe dla Inwestorów są duże, stare drzewa. Wycinka drzew wymaga pozwolenia z miejscowego urzędu miasta bądź urzędu gminy. Samowolne usunięcie może wiązać się z wysoką karą grzywny. Niekiedy jednak można je wykorzystać do osłonięcia budynku i stworzenia funkcjonalnego ogrodu.
Inną kwestią jest położenie domu względem drogi dojazdowej. Najkorzystniejsze jest położenie domu z drogą od strony północnej. Wtedy wszystkie pomieszczenia można usytuować zgodnie ze stronami świata. W efekcie budynek jest energooszczędny i odpowiednio doświetlony.
4. Zagospodarowanie działki
Prawidłowe i dobrze przemyślane zagospodarowanie działki ma wpływ na wygląd całej nieruchomości. Dlatego planując usytuowanie budynku warto pójść krok dalej i rozplanować otoczenie i przewidzieć przyszłe potrzeby. Należy więc rozważyć w zaaranżowaniu działki:
ogród,
położenie i rozległość tarasu,
garaż wolnostojący,
budynki gospodarcze,
alejki i podjazdy,
wiaty śmietnikowe,
przyłącza do energii, wody, kanalizacji itp.,
miejsce do wypoczynku i rekreacji,
obecność basenu/oczka wodnego,
plac zabaw dla dzieci,
oraz wybrnąć w przyszłość i przemyśleć potrzeby, które mogą się pojawić.
Najczęściej dom jest usytuowany w centralnym punkcie. Jednak to położenie może ograniczać możliwości dalszej rozbudowy lub komfortowego zagospodarowania terenu. Warto więc przemyśleć wyżej wymienione punkty, aby później nie żałować swojej decyzji. Czasem przesunięcie budynku o jeden metr może odegrać ogromną różnicę i wpłynąć na komfort użytkowania.
Do przemyślenia pozostaje również kwestia prywatności na działce oraz w budynku. Należy tutaj wziąć pod uwagę infrastrukturę, lokalizację oraz typ budynków w sąsiedztwie. Zdarza się, że sąsiedzi mają trzykondygnacyjny dom, z którego mają widok na naszą posesję, co może być niezbyt komfortowe. Obecność ruchliwej drogi za oknem może wpłynąć niekorzystnie na samopoczucie, uniemożliwi nam odpoczynek po ciężkim dniu w pracy oraz zanieczyszcza powietrze i nasz dom.
Dobrze usytuowany budynek pozwoli na zoptymalizowanie kosztów eksploatacji budynku i wpłynie pozytywnie na zmiejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem.
Jednak najpierw należy go odpowiednio ulokować. Położenie domu na działce może wydawać się proste. Jednak po zagłębieniu się w temat, okazuje się dość obszerną kwestią do przemyślenia. Należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, wszystkie dobrze przemyśleć, aby działka była funkcjonalnie i komfortowo zagospodarowana. Dla osoby, która pierwszy raz buduje swój dom, może być to ciężki orzech do zgryzienia.
Warto skorzystać z pomocy doświadczonego biura projektowego. Architekt pomoże dopasować projekt domu do działki, podpowie w sprawie optymalnego ulokowania poszczególnych elementów na działce, zwróci uwagę na usytuowanie względem stron świata oraz komfort życia mieszkańców.
Należy wybrać takiego, który posiada doświadczenie w projektowaniu domów energooszczędnych. Architekci Biura Projektowego SEJ-PRO dokładają wszelkich starań, by zapewnić najlepszy i najbardziej ekonomiczny układ przestrzenny w projektach.
Dom zazwyczaj buduje się raz w życiu. Również decyzję o usytuowaniu budynku podejmuje się raz. Warto ją dobrze przemyśleć, bo domu po wybudowaniu nie przesunie się, gdy zajdzie taka potrzeba.
Napisz komentarz