Koncepcje architektoniczne we współczesnej branży budowlanej koncentrują się na tworzeniu nie tylko nieruchomości funkcjonalnych, lecz także wysoce wydajnych pod względem energetycznym. Budownictwo pasywne cieszy się ogromną popularnością, dając obietnicę niskich kosztów ogrzewania. Wyścig o coraz lepsze parametry termiczne budynku jest dodatkowo napędzany niekorzystnym scenariuszem inflacyjnym na kolejne lata. W dzisiejszym artykule przedstawiamy nową ideę dla przyszłych właścicieli domów, jaką stanowią domy aktywne. Czym budownictwo aktywne różni się od swoich alternatyw? Jakie cechy posiada dom aktywny, których na próżno szukać w nieruchomościach pasywnych i energooszczędnych?
Czytaj więcej
Energooszczędny dom aktywny – kryteria klasyfikacji
Podział domów na energooszczędne, pasywne i aktywne następuje według kryterium rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Zapewnienie komfortu cieplnego w budynku odbywa się poprzez zużycie określonych ilości energii, której wartość podlega standaryzacji i jest wyrażona w kWh. Organem państwowym odpowiedzialnym za wyznaczanie norm ekologicznych dla sektora budowlanego pozostaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na potrzeby rozliczania i monitoringu dotacji związanych z termomodernizacją, wprowadzono standardy NF40 i NF15, odnoszące się odpowiednio do domów energooszczędnych i domów pasywnych. Sprostanie wymaganiom standardu NF40 oznacza, że dom energooszczędny zużywa nie więcej niż 40 kWh energii na ogrzewanie, w przeliczeniu na metr kwadratowy. Tak niski poziom zużycia energii grzewczej będzie możliwy jedynie wówczas, gdy projekt budowy domu energooszczędnego uwzględni optymalny system ocieplenia, orientację okien w kierunku południowym celem jak największego nagromadzenia ciepła słonecznego, czy stosowanie okien i drzwi w najlepszej klasie termoizolacji. Wyższy poziom wtajemniczenia osiągają tzw. domy pasywne, oznaczone normą NF15. W tym przypadku maksymalne roczne zużycie energii na ogrzanie jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej nie może przekraczać 15 kWh. Dla porównania – współczynnik ten w tradycyjnym budownictwie plasuje się przeważnie w przedziale 150-200 kWh. Domy pasywne nie cofają się przed korzystaniem z wszelkich źródeł ciepła, magazynowanych wewnątrz budynku dzięki doskonałej izolacji ścian i całkowicie szczelnych oknach. Podstawowym (niekiedy jedynym) czynnikiem grzewczym jest tutaj energia słoneczna. Wyliczenia zawarte w projekcie domu pasywnego zakładają także wpływ ciepła emitowanego przez domowników i sprzęt gospodarstwa domowego. Opisując budownictwo aktywne, należy mieć na uwadze szerszy kontekst na rynku nowoczesnych nieruchomości. Dom aktywny jest bowiem kolejnym krokiem naprzód w kierunku całkowitej niezależności energetycznej i ograniczania kosztów.
Czym wyróżnia się budownictwo aktywne?
Energooszczędny dom aktywny to dość nowatorska koncepcja, która zakłada połączenie oszczędności na energii z jej jednoczesną produkcją i wykorzystywaniem OZE. Projekty domów aktywnych przyjmują założenie maksymalnej wydajności cieplnej, lecz także tworzą ramy pod wdrożenie instalacji fotowoltaicznej, która dostarcza energię do wszystkich urządzeń domowych. Dom aktywny spełnia kryteria przypisywane nieruchomościom pasywnym, lecz rozwija je o system produkcji energii elektrycznej. W domach aktywnych nie ma potrzeby inwestowania w komplementarny system grzewczy. Moc paneli fotowoltaicznych dobiera się w taki sposób, aby całkowicie wypełniały bieżące potrzeby domowników. Jeśli zajdzie konieczność szybkiego dogrzania jakiegoś pomieszczenia, w domach aktywnych można zastosować wydajne grzejniki elektryczne, czerpiące energię z paneli. Zatrzymanie ciepła przez bardzo długi czas jest warunkowane konstrukcją zgodną ze standardem domu pasywnego. W 2022 roku coraz częściej pojawiają się pomysły na wykorzystywanie energii geotermalnej w budownictwie aktywnym. W ramach założeń, jakie posiada dom aktywny projekt musi uwzględniać także funkcjonalny rozkład pomieszczeń i stosowanie materiałów ograniczających ryzyko wystąpienia alergii. Energooszczędny dom aktywny wpisuje się w aktualne trendy proekologiczne. Jednak oprócz szczytnych idei ochrony środowiska, dom aktywny to czysta ekonomia. Budownictwo aktywne wyróżnia się dodatnim bilansem energetycznym – nieruchomość produkuje więcej energii, niż jest w stanie zużywać. Przy korzystnych regulacjach prawnych, dom tego typu nie tylko nie generuje kosztów, lecz wręcz pozwala zarabiać na sprzedaży energii do sieci. W Polsce energooszczędne domy aktywne nie mają zbyt wielkich możliwości w tym zakresie. Jednak idea zerowych kosztów energii w nieruchomości okazuje się jak najbardziej realna, co pokazują liczne dotychczasowe realizacje tego typu budynków.
Projekty domów aktywnych
Projekty domów aktywnych od Sej-Pro obejmują kompletne rozwiązania architektoniczne, wyróżniających się innowacjami sprawdzonymi w praktyce. W projektach domów aktywnych kluczowym czynnikiem pozostaje ich maksymalna przydatność dla docelowego właściciela. Decyzja o budowie domu aktywnego nie wynika jedynie z analizy finansowej, lecz jest także podyktowana oczekiwanym komfortem i estetyką wizualną. Energooszczędny dom aktywny to przyszły kierunek branży budowlanej, zapewniający zdrowe i tanie warunki mieszkalne.