fbpx

Postaw się w dobrym świetle-czyli jak duży wpływ na komfort życia ma dobrze doświetlone wnętrze.

Mówi się, że oświetlenie to dusza wnętrza. Ułatwia codzienne funkcjonowanie w mieszkaniu, ale też decyduje o charakterze przestrzeni. Nie od dziś wiadomo, że naturalne dzienne światło którego głównym nośnikiem jest słońce w dużym stopniu działa na nasze zdrowie, potrafi zwalczyć bakterie, ma działanie pobudzające, a także jest świetnym terapeutą.
Brak światła niekorzystnie wpływa na organizm ludzki, dlatego w okresach pochmurnych, deszczowych czujemy się senni, apatyczni, zmęczeni i przygnębieni, znacznie obniża jakość życia.

Warto więc pamiętać jak ważne jest, aby zadbać o dobre doświetlenie pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których spędzamy najwięcej czasu.

 

 

Maksymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego jest niezwykle istotne również z ekonomicznego punktu widzenia, albowiem naturalne oświetlenie podnosi komfort życia mieszkańców oraz zmniejsza zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne, ograniczając wydatki na energię elektryczną.

Najlepszy sposób na naturalne światło w domu to zaplanowanie licznych przeszkleń.

Oprócz walorów estetycznych ma ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, a także zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego. Warto pamiętać, że przeszklenia w budynku to nie tylko różne elementy konstrukcyjne – okna, okna dachowe czy drzwi balkonowe, są to również wszelkiego rodzaju świetliki, atria, ogrody zimowe czy systemy fasadowe.

Podczas wyboru przeszkleń warto zwrócić uwagę na ich wykonie.

Szkło o wyższej przepuszczalności światła (współczynnik Lt) pozwala na lepsze doświetlenie naturalnym światłem wnętrza.
Dostępne są również szyby samoczyszczące, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze okien, gdyż z pewnością zaoszczędzą nasz czas, którego nie trzeba będzie poświęcać na utrzymanie ich w czystości. Szyby samoczyszczące posiadają specjalne powłoki po zewnętrznej stronie szyby, powodują, że szyba nie ulega zabrudzeniu, ale także dodatkowo dzięki działaniu promieni słonecznych dochodzi do procesu rozkładu i usuwania zabrudzeń, dzięki czemu więcej naturalnego światła wpada do naszych pomieszczeń. Wewnętrzną stolarkę okienną oraz wewnętrzne powierzchnie okien elewacyjnych zaleca się wykonywać tylko w jasnych kolorach. Pozwala to na zmniejszenie kontrastu między stolarką a niebem, co z kolei zwiększa wrażenie przestrzeni i jasności we wnętrzu.

O kwestii dobrego naświetlenia domu warto już pomyśleć na etapie projektowania budynku.

Istotne w kwestii dobrego oświetlenia budynku okazuje się również usytuowanie go względem stron świata.
W dobrze zaprojektowanym domu oświetlenie sztuczne używane jest jedynie w pochmurne dni, po zachodzie słońca oraz w pomieszczeniach bez okien. Będąc na etapie wyboru działki, warto zastanowić się nad jej usytuowaniem względem stron świata, gdyż  nie jest to bez znaczenia. Najciekawszą propozycją okazują się działki skierowane na północ, w których ogród znajduje się po południowej, stronie. Jest to korzystne nie tylko ze względu na rośliny i kwiaty, które mogą się wówczas cieszyć dużą ilością światła, ale również na możliwość usytuowania po tej stronie salonu z tarasem, ciesząc się przy tym naturalnym światłem przez większą część dnia.

 

Projektując budynek, warto pomyśleć o tym, aby najczęściej używane pomieszczenia np. Salon miał stały dostęp do naturalnego światła. Są również takie miejsca, gdzie nie ma potrzeby zapewnienia tak dobrego doświetlenia np.garaż lub pralnia.

Pomieszczenia od strony południowej mają dużo światła słonecznego, które często jest nawet traktowane jako naturalne docieplenie przestrzeni. Dobrym pomysłem jest tutaj zainstalowanie okien z wąskimi ramami, które zapewnią jeszcze wyższe zyski ciepła.

Do pomieszczeń od strony północnej dostarczane jest mało światła. Taki stan utrzymuje się na tym poziomie praktycznie przez cały rok. Jest to dobre rozwiązanie dla pomieszczeń, w których pracują osoby przy ekranach komputerowych, dzięki temu nie nadwyrężają swojego wzroku.
Przestrzenie od wschodu są najbardziej eksponowane na poranne słońce. Umiejscowienie jadalni lub kącika śniadaniowego na wschodniej ścianie pozwala najlepiej wykorzystać potencjał porannego światła. Jest to również dobre miejsce na drewnianą podłogę, która odgrywa ważną rolę w termoregulacji, pochłaniając promienie słoneczne i oddając ciepło, kiedy słońce zmieni swoją pozycję, a wnętrza nie będą podlegały bezpośredniemu nasłonecznieniu.

Usytuowanie sypialni ma szczególne znaczenie. 

Sypialnie z oknami wychodzącymi na wschód docenią ci, którzy wolą rozpoczynać dzień wcześnie rano, ale odstraszające dla zwolenników dłuższego leniuchowania
Pomieszczenia usytuowane na zachodzie są pełne ostrego i intensywnego światła od wczesnego wieczoru. Może to stanowić problem latem, kiedy dni są długie, a temperatura w pomieszczeniach jest wyższa niż w innych częściach budynku. Jest to idealne miejsce na salon lub strefę wypoczynku, które w połączeniu z przeszkloną, otwieraną fasadą zapewni dostęp słońca i świeżego powietrza przy otwartych drzwiach.

Kiedy znajdziemy się już na etapie wykańczania i dekorowania naszego wnętrza,

trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z aranżacją okien, gdyż oprócz względów estetycznych zbyt ciemne i liczne zasłony mogę znacznie ograniczyć dopływ światła do wnętrza. W pomieszczeniach gdzie promienie słońca są mile widziane, jako dekoracja okien, zdecydowanie lepiej sprawdzą się delikatne tkaniny utrzymane w jasnej kolorystyce.
Na to  jak światło eksponuje i rozchodzi się po pomieszczeniu, nie bez znaczenia jest wykończenie wnętrza, jego kolorystyka, wysokość pomieszczeń jednak światło w pomieszczeniu odgrywa niezwykle istotną rolę i oprócz funkcjonalności i energooszczędności przy jego prawidłowej ekspozycji możemy uzyskać niepowtarzalny klimat, gdyż idealne oświetlenie domu może stać się kluczem do stworzenia ciepłej atmosfery.

Chcąc wykorzystać, potencjał swojego wnętrza, należy pamiętać,

że to właśnie dobre oświetlenie buduje nastrój, oraz jest w stanie niepowtarzalnie wyeksponować meble, oraz elementy dekoracyjne.
Poruszając kwestie światła, nie można zapomnieć, że oprócz wykorzystania naturalnych źródeł, istotne jest również wykorzystanie we wnętrzu sztucznego oświetlenia, które możemy uzyskać dzięki szerokiej gamie artykułów oświetleniowych, dostępnych na rynku
Za ich pomocą każde wnętrze może w pełni rozbłysnąć.
Dodatkowe oświetlenie jest najbardziej potrzebne w miejscach, gdzie przyrządza się posiłki, pracuje przy biurku, czyta książki. Bardzo ciekawy efekt daje punktowe oświetlenie elementów ozdobnych jak np. obrazów na ścianie czy też innych elementów dekoracyjnych, umiejscowionych, chociażby na regałach. Warto wiedzieć, że zestawienie zróżnicowanych źródeł światła wzmacnia uczucie przytulności.

Jednym z najłatwiejszych i niezwykle skutecznych sposobów doprowadzenia maksymalnej ilości światła do wnętrza jest tworzenie otwartych przestrzeni,

np. łączonych pokoi, przeszklonych fasad czy werandy stanowiącej integralną część domu. Dodatkowo ważne, aby konsekwentnie trzymać się jasnej kolorystyki ścian oraz wystroju, które odbijają promienie słoneczne, zamiast je pochłaniać. Jasne i neutralne kolory zapewniają maksymalne odbicie światła i sprawiają, że każde pomieszczenie wydaje się większe. Przydatną metodą jest pomalowanie sufitu o kilka odcieni jaśniej niż ścian. Stworzy to iluzję wysokiego pokoju i większej przestrzeni.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj farby użyty do pomalowania pomieszczenia, warto wybierać farbę o satynowym wykończeniu, która lepiej odbije światło. Aby otrzymać ciekawy efekt, istotne są struktury powierzchni. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się te z połyskiem, o które odbije się wpadające światło nadając blasku. Jeśli zależy nam na ciekawym efekcie świetlnym koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj wybieranych materiałów wykończeniowych, albowiem elementy szklane, metalowe drewniane i ceramiczne, lub tez z powłoką lustrzaną świetnie się do tego nadają. Ważne jest, aby unikać wielkopowierzchniowych dywanów oraz wykładzin, które skutecznie pochłoną światło.

polecamy

Napisz komentarz