W ostatnich latach można zauważyć trend w budownictwie, polegający na budowie obiektów o minimalistycznych bryłach. Jednym z projektów, które na dobre przyjęły się już w naszym kraju, jest dom typu stodoła. Taki obiekt uznaje się za niezwykle nowoczesny i funkcjonalny. Jego budowa pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacji i ułatwia zastosowanie akcesoriów do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii.
Nazwa charakterystycznych budynków przywołuje niezbyt przyjemne skojarzenia. Wynikają one z bardzo prostej bryły, która inspirowana była pomieszczeniami gospodarczymi. Nowoczesne domy stodoły tylko w niewielkim stopniu przypominają wspomniane obiekty, jednocześnie oferując bardzo wiele cech poszukiwanych obecnie przez inwestorów. W tej grupie znajdziesz kilka projektów domu stodoła, które różnią się nie tylko wielkością. Każdy z nich jest wykończony w inny sposób. Znajdziesz tu zarówno bardzo prosty projekt domu typu stodoła, jak i obiekty z rozbudowaną i mniej symetryczną bryłą.
Czytaj więcej
Charakterystyczne cechy domu typu stodoła
Choć projekty budynków znajdujące się w tej grupie mogą znacznie różnić się od siebie, charakteryzuje je kilka podobnych cech. Każdy projekt domu stodoła dotyczy wąskiego i wysokiego obiektu. Rozpoznawalną cechą jest dwuspadowy dach o sporym kącie nachylenia, który składa się z prostych połaci. Dachy świetnie odprowadzają wodę i nie zalega na nich śnieg, a także pozwalają na użytkowanie poddasza. Sporą zaletą okazuje się możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej na prostej połaci.
Dom nowoczesna stodoła charakteryzuje się także budową na planie prostokąta. Proste, geometryczne bryły to kolejna cecha, która jest charakterystyczna dla większości nowoczesnych obiektów. Wąskie budynki o znacznej długości są stosunkowo proste w budowie, co znacznie skraca czas realizacji projektu. Nie ma tu konieczności rozwiązywania trudnych zagadnień konstrukcyjnych. Jednocześnie brak nietypowych dodatków ogranicza ostateczne koszty wykonanie takiego obiektu.
Ważną cechą wszystkich projektów domu nowoczesna stodoła jest ich energooszczędność. Prosta bryła budynków jest łatwa do ocieplenia, dlatego izolacja okazuje się bardzo skuteczna. Cały obiekt bez dodatkowych zakamarków i wnęk łatwo jest ogrzać, ponieważ ciepłe powietrze szybko i łatwo roznosi się po jego wnętrzu. W większości projektów można też zauważyć spore przeszklenia od strony południowej, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych. Zatem domy typu stodoła są nie tylko tanie w budowie, ale także w późniejszej eksploatacji.
Na jakiej działce można postawić dom nowoczesna stodoła?
Niewielkie wymiary w rzucie i symetryczne kształty sprawiają, że projekt domu nowoczesna stodoła można dopasować nawet do niewielkiej działki. Przy tak zwięzłej konstrukcji łatwiej jest utrzymać odległości od granic, jakie określają przepisy budowlane. Dlatego wspomniane projekty sprawdzają się nawet na bardzo wąskich działkach i nieregularnych posesjach, gdzie trudno jest postawić domek typu willowego.
Jeśli chodzi o stylistykę, budynki można postawić zarówno na nowych osiedlach za miastem, na terenach wiejskich, jak i w pobliżu centrów miast. Wystarczy dostosować projekt do wielkości i charakteru działki. Niektóre domy tego typu spełniają wymagania obiektów, które można wznosić bez pozwolenia. To znacznie ułatwia całą procedurę i zmniejsza ilość wizyt w urzędzie.
Dom stodoła – wnętrze i zagospodarowanie przestrzeni wokół
W jaki sposób powinien być zagospodarowany dom stodoła? Wnętrze i sposób jego wykończenia to już indywidualny wybór każdego inwestora. Wnętrza najczęściej wykańczane są w stylistyce minimalistycznej, która jest spójna z bryłą obiektu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jednak wprowadzić do wnętrza inne pomysły aranżacyjne. Proste pomieszczenia są bardzo ustawne, dlatego realizowanie śmiałych pomysłów staje się jeszcze łatwiejsza.
Ważnym elementem przy tworzeniu projektów jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Pomieszczenia wewnątrz powinny być tak ulokowane, żeby w części dziennej możliwie długo można było korzystać ze światła słonecznego. Funkcjonalność prostej bryły budynków można podnieść też przez zastosowanie dodatkowych elementów architektonicznych wokół domu. Projekt domu stodoła z garażem czy tarasem nie zmieni znacznie jego estetyki, a z pewnością poprawi funkcjonalność.
Dom stodoła – projekt dostosowany do Twoich potrzeb
Wszystkie projekty zgromadzone w tej grupie są wykonane z myślą o funkcjonalności użytkowania budynku. W razie potrzeby możemy zmodernizować projekty i modyfikować je według Twoich wskazówek. W naszej ofercie znajduje się też projekt garażu, który można połączyć z budynkiem. Dom stodoła z garażem może być dodatkowo wzbogacony o zadaszony taras z drugiej strony, dzięki czemu obiekt odzyska symetryczną bryłę.
Projekt domu stodoła parterowy można wzbogacić o dodatkowe elementy architektoniczne. Nasi projektanci mogą też dokonać modyfikacji związanych z warunkami miejscowego planu zagospodarowania ustalonego przez gminę. Dzięki temu budynek będziesz mógł postawić na swojej posesji bez obaw o łamanie prawa.