Niektórzy wolą mieszkanie w blokach, a inni marzą o przestrzeni, spokoju i ciszy we własnym domu. Decydując się na budowę najpierw musisz wybrać swój wymarzony dom.
Najważniejszym dokumentem umożliwiającym rozpoczęcie budowy jest pozwolenie na budowę, bez którego nie można przystąpić do prac. Jednak, aby je uzyskać należy przedłożyć w odpowiednim urzędzie projekt budowlany.
Możesz skorzystać z gotowych projektów lub zlecić wykonanie indywidualnego projektu.
wymaga czasu, więc do budowy domu będzie czekała Cię dłuższa droga. Jest on też droższy od projektu gotowego.
możesz kupić niemalże od ręki i wystarczy wykonać adaptację, aby móc ubiegać się o pozwolenie na budowę. Więc jeśli jakiś projekt gotowy domu Cię zainteresował to warto z tej opcji skorzystać, aby szybciej spełnić marzenie o własnych „czterech kątach”. Na etapie adaptacji możesz dopasować gotowy projekt domu do swoich potrzeb.
1. Zapoznaj się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy. W tych dokumentach opisane są wszystkie wymagania, jakie musi spełniać Twój dom, abyś mógł zacząć się budować.
2.Dobrze przemyśl czego oczekujesz od domu. Zadaj sobie pytania:
– jakie pomieszczenia Ci są potrzebne,
– jaka wielkość domu, pomieszczeń byłaby najlepsza,
– ile chcesz łazienek,
– czy kuchnia ma być otwarta,
– jaki typ domu lub dachu chcesz,
– czy chcesz garaż w bryle domu,
– na jakim ogrzewaniu Ci zależy.
To są tylko przykłady pytań, ale dobrze jest wiedzieć czego się szuka, więc warto na nie odpowiedzieć.3. Sprawdź czy projekt domu, który Cię zainteresuje jest zgodny z założeniami MPZP lub WZ. Przyjrzyj się, czy zmieści się na Twojej działce – sprawdź wymiary domu, zobacz jakie muszą być minimalne wymiary działki i porównaj ze swoimi.
4. Projekt domu, który znalazłeś jest PRAWIE idealny i chciałbyś dokonać w nim jakiś zmian? Warto wcześniej się zapytać biura projektowego, które wykonało projekt, czy będzie można takie zmiany zrobić.
Gotowy projekt architektoniczno-budowlany SEJ-PRO zawiera 3 egzemplarze kompletnej dokumentacji technicznej. Projekt budowlany, który należy złożyć do starostwa składa się z projektu architektoniczno-budowlanego, a także projektu zagospodarowania działki, który wykonuje osoba adaptująca oraz opinii i uzgodnień.
Projekt architektoniczno-budowlany SEJ-PRO
Pierwszą i najważniejszą częścią kompletnej dokumentacji projektowej jest projekt architektoniczno-budowlany. Składa się on z dokumentacji technicznej stawianego budynku oraz podstawowych informacji na temat nowo stawianego domu.
Dokładnie charakteryzuje zastosowane w projekcie rozwiązania. Znajdziemy więc informacje na temat:
– charakterystyki budynku
– danych technicznych
– robót budowlanych: fundamentów i stop fundamentowych, ścian zewnętrznych i konstrukcyjnych, ścian działowych, kominów, wieńcy, stropu, dachu, nadproży, podciągów i belek żelbetowych, słupów, rdzeni ścian, schodów wewnętrznych, stolarki drzwiowej i okiennej, elementów wykończeniowych, izolacji, instalacji,itp.
– założeń projektowych
– użytych materiałów,
– charakterystyki energetycznej
– ochrony przeciwpożarowej
– analizie możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło
Stolarki
Stali
Więźby dachowej
Zobacz z czego składa się profesjonalnie przygotowany projekt gotowy na podstawie spisu treści do projektu domu SEJ-PRO 003 ENERGO L:
Projekty gotowe są odpowiednio zabezpieczone i oznaczone. Każdy egzemplarz projektu zawiera hologram na stronie tytułowej , zszywkach oraz na rzucie parteru . Projekty zawierają również zielony nadruk potwierdzający oryginalność projektu na każdym rysunku. Zrywając lub niszcząc zabezpieczenia tracisz możliwość wymiany lub zwrotu.
Hologram okrągły
Projekt gotowy wymaga przystosowania go przez osobę adaptującą do warunków lokalizacji, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Musi być to projektant posiadający uprawnienia i należący do Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa.
Najlepiej wybrać osobę pracującą na terenie, który obejmuje Twoją działkę, ponieważ będzie zorientowany w lokalnych uwarunkowaniach oraz załatwianiu formalności. Architekt dokonujący adaptacji projektu staje się autorem projektu budowlanego i bierze odpowiedzialność za prawidłowość dokumentacji składanej w Starostwie.
Dokonując adaptacji projektu domu architekt adaptujący zatwierdza go poprzez opieczętowanie i podpisanie.
Bez konsultacji z Biurem Projektowym SEJ-PRO możesz dokonać zmian:
– funkcji pomieszczeń
– wymiarów tarasów lub rezygnacja z nich
– źródeł ciepła i ich instalacji
– lokalizacji i wielkości otworów okiennych i drzwiowych
– systemu wentylacji budynku
– instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej
– materiałów, zachowując parametry techniczne na tym samym poziomie
Chcesz jeszcze coś zmienić? Napisz nam o tym na e-mail, postaramy Ci się pomóc i doradzić. Dostaniesz od nas pisemną i bezpłatną zgodę na wprowadzenie zmian.Zadania architekta adaptującego
Jego obowiązkiem jest opracowanie projektu zgodnie z MPZP lub WZ. Architekt adaptujący ma za zadanie:
Dostosować projekt do obowiązujących norm, przepisów prawa i zasad wiedzy technicznej.
Wykonać projektu zagospodarowania terenu.
Określić obszaru oddziaływania inwestycji
Wykonać niezbędną adaptację fundamentów do warunków gruntowo-wodnych i sposobu ich izolacji.
Nanieść projektowane zmiany na oryginalny projekt gotowy
Dołączyć wymagane opinii, uzgodnień i oświadczeń, w tym oświadczenie Inwestora o dysponowaniu prawami do działki na cele budowlane.
Uzyskanie wymaganych opinii i uzgodnień w zakresie wynikającym z przepisów.
Załączyć uprawnienia oraz wpis do izby zawodowej.
Opracować Informację dotyczącą Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia na budowie.
Wyjaśniać wątpliwości dotyczące projektu, rozwiązań, procesu projektowego.
P.S. W projektach gotowych SEJ-PRO ułatwiamy proces adaptacji! Przygotowaliśmy dla architekta adaptującego stronę główną i metryczki. Wystarczy tylko uzupełnić! Zobacz na przykładzie
Dokumentacja projektowa jest dziełem twórczym i chronionym przez prawo autorskie. Autor, czyli w naszym przypadku projektant, może zbyć prawo do jednorazowego zrealizowania dzieła – dotyczy to projektów indywidualnych i gotowych. Nie wolno bez zgody autora lub dysponenta praw autorskich, wykorzystać ponownie projektu w innym miejscu ani też dokonywać w nim zmian.
Istnieje możliwość otrzymania wyłączności na korzystanie z projektu – wpłynie to znacząco na cenę projektu, ale będziemy mięli pewność, że nie pojawi się drugi, identyczny dom. Warunki kupna projektu, należy ustalić w umowie.
Projekt budowlany jest dokumentem niezwykle obszernym. Zawiera wiele informacji w formie tekstowej i rysunkowej. Powinien być poprawny i kompletny, ale również spójny i czytelny. Stanowi formalność, którą trzeba spełnić przed budową, ale również podstawę do wykonania wszystkich robót budowlanych, dlatego jest tak ważne, aby był sporządzony z odpowiednią starannością, dokładnością, zgodnością z prawem i wiedzą oraz umiejętnościami projektantów.
Takie projekty gotowe posiada w sprzedaży doświadczone biuro projektowe SEJ-PRO
– zobacz nasze propozycje wymarzonych domów.
W SEJ-PRO robisz zakupy bez ryzyka! Projekt możesz ZWRÓCIĆ w ciągu 14 dni lub WYMIENIĆ na inny do 6 miesięcy! Zerknij w warunki zwrotu, wymiany projektów gotowych i kupuj bezpiecznie.
Zapisz się na NEWSLETTER SEJ-PRO. Otrzymasz na e-mail pomocne poradniki na temat budowy, informacje o atrakcyjnych rabatach i promocjach oraz oferty.
Widziałeś/aś artykuł Projekt indywidualny czy gotowy? Dowiesz się z niego jakie, te dwa rodzaje projektów, mają wady i zalety. Warto tam zajrzeć 🙂
Napisz komentarz