Istnieje szereg uwarunkowań prawnych, określających lokalizację budynków na działce. Warto z nimi się zapoznać przed kupnem działki, aby później nie żałować decyzji lub dokładnie przeanalizować możliwości działki, którą posiadamy.
Zapraszam do obejrzenia wideo, a także przeczytania poradnika o usytuowaniu budynku z uwzględnieniem szczególnych przypadków.
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) znajdziemy wszelkie niezbędne informacje dotyczące poruszanego tematu. Podstawowe warunki odnoszące się do usytuowania budynku, zostały uwzględnione w §12 wyżej wymienionego dokumentu. Określono w nim podstawowe odległości, które zna niemal każdy z nas:
odsunięcie budynku o 4 m. od granicy działki, w sytuacji, gdy ściana zwrócona w stronę granicy, posiada okna (również dachowe) i drzwi,odsunięcie o 3 m. gdy ściana ukierunkowana w stronę granicy nie posiada otworów drzwiowych ani okiennych.
dopuszcza się usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy lub w odległości 1,5 m. od granicy ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych, jeżeli:- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza taką możliwość,- budynek będzie przylegał całą ścianą do budynku istniejącego na sąsiedniej działce oraz jego wysokość będzie zgodna z MPZP lub decyzją o WZ.
sytuować budynek bezpośrednio w granicy lub w odległości 1,5 m. od granicy, w przypadku, gdy szerokość działki wynosi do 16 m.
nadbudować budynek maksymalnie o 1 kondygnacje, nawet jeśli nie są zachowane standardowe odległości, ale bez otworów drzwiowych i okiennych na ścianie skierowanej w stronę granicy
usytuować budynek gospodarczy lub garażowy ścianą bez otworów bezpośrednio w granicy lub 1,5 m. od niej, gdy długość budynku nie przekracza 6,5 m., a wysokość 3 m.
Ważną kwestie stanowią elementy tj.: balkony, tarasy, daszki, schody zewnętrzne, rampy, pochylnie. Nie można ich zlokalizować bliżej niż 1,5 m. od granicy. Wyjątek stanowi okap dachu zwrócony w stronę granicy. W tym przypadku, gdy budynek jest odsunięty o 1,5 m. to odległość okapu od granicy nie może przekroczyć 1 m. Co ważne, odległości te nie muszą być zachowane w przypadku granicy z działką drogową.
Kolejnym zapiskiem prawnym regulującym usytuowanie budynku jest §13. Uwzględnione w nim warunki techniczne określają odległość od innych budynków z uwagi na ich przesłanianie.
Przed zakupem działki warto rozejrzeć się po sąsiednich budynkach. Jeśli okna w budynku sąsiada są zlokalizowane 4 m. od granicy albo co gorsza bliżej lub w granicy (co jest często spotykane w starych budynkach), a nasza działka ma poniżej 16 m. i planujemy budować dom w granicy, to zostanie przeanalizowane przesłanianie okien sąsiada przeznaczonych na pobyt ludzi. Zapis ten nie dotyczy pomieszczeń nie przeznaczonych na pobyt ludzi, np.: garaż.
Warto zwrócić też uwagę na ustawienia budynku z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. W związku z zachowaniem przepisów przeciwpożarowych można będzie się spodziewać zachowania następujących odległości budynku od granicy:
8 m. pomiędzy budynkami mieszkalnymi lub gospodarczymi,
15 – 20 m. jeśli na sąsiedniej działce są większe budynki przemysłowe lub magazynowe,
do 12 m., gdy jedna ze ścian budynku jest rozprzestrzeniająca ogień,
16 m., gdy obie ze ścian budynku są rozprzestrzeniające ogień,
do 20 m. jeśli występują linie średniego lub wysokiego napięcia.
WAŻNE! Las jest uznawany jako budynek rozprzestrzeniający ogień, więc od jego konturu oznaczonego w ewidencji gruntów, należy się odsunąć o 12 m. Wyjątkiem jest granica konturu lasu określona w MPZP pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną.
W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie ściany ogniowej, czyli tzw. ogniomuru. Jest to najcześciej mur attykowy wystający min. 30 cm ponad dach i na boki. Stosowany jest w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się ognia. Na poniższej grafice zaznaczono kolorem czerwonym ścianę ogniową projektowaną w domu budowanym w granicy działki.
Napisz komentarz