fbpx

Jak wybrać dobre biuro projektowe?

Pierwszą z ważnych decyzji, jakie musimy podjąć, kiedy zamierzamy wybudować dom, z pewnością jest wybór odpowiedniego biura projektowego, które będzie odpowiedzialne za to, aby wybrany przez nas projekt – gotowy lub indywidualny – w jak największym stopniu spełniał nasze oczekiwania, a także wymogi planistyczne i architektoniczne, obowiązujące na danym terenie.

Tylko jak wybrać najlepsze biuro projektowe, kiedy na rynku jest ich tak wiele?

Czym się kierować, żeby w przyszłości nie żałować podjętej decyzji?

W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

 

Nie sugeruj się wyłącznie ceną

Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają inwestorzy przy wyborze biura projektowego, jest szukanie takiego, które proponuje najniższe ceny za swe usługi. Pamiętajmy, że dom, wybudowany według zakupionego przez nas projektu, ma nam służyć przez całe życie.

Jako przyszli mieszkańcy, mamy być z niego zadowoleni, a koszty jego utrzymania nie mogą być zbyt wysokie. Dlatego lepiej jednorazowo zainwestować więcej pieniędzy w dobry projekt (biorąc pod uwagę koszty budowy domu, wydatek ten i tak nie jest zbyt wysoki), niż pozwolić, by przez wybór pozornie najtańszej opcji, ponosić koszty przez wiele kolejnych lat. Pamiętajmy również, że dobra, doświadczona i kompetentna firma, zatrudniająca profesjonalnych architektów i projektantów będzie odpowiednio wyceniać swoje usługi.

Wybierz biuro, które dobrze zna prawo budowlane i lokalne warunki zabudowy

Dzięki temu będziesz pewien, że projekt, który kupiłeś jest w pełni wykonalny i w trakcie budowy nie zaskoczą Cię nieprzewidziane trudności, a co za tym idzie – dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że każdy obszar cechuje też nieco odmienna specyfika architektoniczna, co jest uwarunkowane ukształtowaniem terenu, klimatem, a także tradycją, która panuje w danym regionie. Architekt, który dobrze zna charakterystykę danego obszaru, z pewnością podpowie, jak dostosować wybrany przez nas projekt do lokalnych warunków.

Kieruj się doświadczeniem architekta

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wybór projektu indywidualnego, czy gotowego, który będzie trzeba poddać adaptacji, zawsze szukaj biura, które oferuje usługi doświadczonych, kompetentnych architektów. Nawet, jeśli kupujesz projekt gotowy, pamiętaj, że doświadczony architekt z pewnością będzie mógł dać Ci niemało wskazówek, odnośnie praktycznej strony wdrażania wybranego projektu. Wskaże Ci zalety oraz wady proponowanych rozwiązań, dzięki czemu nie będziesz musiał decydować się na nie w ciemno.

Warto też poszukać opinii o usługach danego biura projektowego wśród znajomych, którzy budowę domu i współpracę z architektem mają już za sobą, a nawet zapoznać się z dokumentacją, potwierdzającą wykształcenie i doświadczenie zespołu, z którym planujemy podjąć współpracę. Godne zaufania biuro zapewne będzie mogło także pochwalić się referencjami od swoich klientów.

Już podczas pierwszej rozmowy, pytaj o terminy

Terminowość to bardzo ważna cecha biura, zwłaszcza kiedy zależy nam na czasie. Dlatego już na pierwszym spotkaniu spytaj o to, w jakim czasie biuro będzie w stanie skompletować pełną dokumentację do wniosku o pozwolenie na budowę. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na projekt indywidualny, jego przygotowanie zajmie nieco więcej czasu, niż w przypadku projektu gotowego. Jednak biuro, które zagwarantuje Ci konkretny termin realizacji projektu z pewnością jest bardziej wiarygodne, niż to, które takiej gwarancji nie daje.

Dobra komunikacja z architektem to klucz do sukcesu

Pamiętaj, że od tego, jak przebiega Twoja komunikacja z architektem, zależy, czy ostateczny projekt będzie spełniał Twoje oczekiwania, czy też nie. Dlatego już przy pierwszej rozmowie postaraj się ocenić, czy architekt potrafi w sposób zrozumiały przekazywać informacje, czy słucha Twoich sugestii, czy bierze pod uwagę Twoje pomysły. Od tego, czy uda Ci się znaleźć z architektem wspólny język, będzie zależało, czy ostateczny projekt będzie spełniał Twoje wszystkie wymagania.

Nie zapominaj też, że każdy architekt ma swoją unikalną estetykę i rozwiązania, które najczęściej stosuje. Dlatego zwróć uwagę w projektach jakich budynków specjalizuje się dane biuro. Jeśli planujesz budowę domku tradycyjnego, wykonania jego projektu nie zlecaj komuś, kto gustuje w budynkach bardzo nowoczesnych i odwrotnie. Miej świadomość, że niepowtarzalny styl architekta ma duży wpływ na ostateczny kształt i wygląd Twojego przyszłego domu.

polecamy

Napisz komentarz