Dom parterowy czy z poddaszem: co tańsze w budowie i utrzymaniu?

Dom parterowy czy z poddaszem? Przy tej samej powierzchni użytkowej dom z poddaszem jest tańszy w budowie o około 5-10% i zajmuje mniej więcej o połowę mniej działki. Tak wychodzi z kosztorysów na kartach naszych projektów, gdy porównamy budynki o podobnym metrażu i bez garażu. Parterówka wygrywa wygodą: brak schodów, brak skosów i prostsze wykończenie.
W tym wpisie liczymy różnicę na dwóch konkretnych projektach SEJ-PRO o powierzchni około 97 m². Pokazujemy też, skąd bierze się ta różnica, co dzieje się z kosztami ogrzewania i jaką działkę zajmie każdy z domów. Na końcu podajemy, kiedy mimo wyższej ceny wybrałbyś parterówkę.
Dom parterowy czy z poddaszem: porównanie na dwóch projektach o tym samym metrażu
Najuczciwiej porównać dwa domy z jednego katalogu, liczone tą samą metodą i w tym samym czasie. Wybraliśmy SEJ-PRO 026 ENERGO, czyli parterówkę o powierzchni użytkowej 96,26 m², i SEJ-PRO 072/2 ENERGO z poddaszem użytkowym o powierzchni 98,47 m². Oba mają dach dwuspadowy, oba są bez garażu i oba projektowaliśmy z myślą o wąskiej działce.
Kosztorysy na naszych kartach liczymy metodą wskaźnikową w cenach netto z III kwartału 2022 roku. Metoda wskaźnikowa mnoży powierzchnię i kubaturę przez średnie stawki, bez wyceny każdej pozycji. Kwoty poniżej to system zlecony w wariancie średnim. Parterówka ma rzut 9,60 × 14,10 m i wysokość 6,19 m, dom z poddaszem 13,90 × 8,10 m i 7,94 m.
| Projekt | Powierzchnia użytkowa | Powierzchnia zabudowy | Min. szerokość działki | Stan surowy zamknięty (śr.) | Stan deweloperski (śr.) | Za m² użytkowy |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SEJ-PRO 026 ENERGO (parterowy) | 96,26 m² | 132,96 m² | 17,6 m | 271 900 zł | 452 000 zł | 4 696 zł |
| SEJ-PRO 072/2 ENERGO (z poddaszem) | 98,47 m² | 80,89 m² | 19,5 m | 261 000 zł | 432 000 zł | 4 387 zł |
Kwoty netto, ceny z III kwartału 2022 roku. Różnica w stanie deweloperskim to 20 000 zł na korzyść domu z poddaszem, czyli około 7% w przeliczeniu na metr. Po aktualizacji do cen z 2026 roku (wzrost cen około 20% według GUS i 8% VAT) parterówka kosztuje około 586 000 zł, a dom z poddaszem około 560 000 zł brutto.
Jak przeliczać kosztorys z karty na dzisiejsze ceny, opisaliśmy krok po kroku we wpisie o tym, ile kosztuje budowa domu w 2026 roku. Tam znajdziesz też rynkowe widełki za metr dla każdego etapu.
Skąd bierze się różnica w koszcie budowy
Koszt budowy domu zależy przede wszystkim od powierzchni zabudowy, a nie od metrażu mieszkalnego. Powierzchnia zabudowy to obrys domu na gruncie. Parterówka z tabeli ma go o 52 m² większy niż dom z poddaszem, czyli o 64%. A obrys ciągnie za sobą dwie najdroższe pozycje stanu surowego: fundamenty i dach.
Fundamenty rosną wprost proporcjonalnie do obrysu. Więcej wykopu, więcej betonu, więcej izolacji i więcej podłogi na gruncie z ociepleniem. To samo dotyczy dachu. W domu parterowym dach kryje całą powierzchnię użytkową, w domu z poddaszem tylko połowę, bo druga połowa mieszka pod nim.
Dom z poddaszem płaci za to w innych miejscach. Ma więcej ścian zewnętrznych w przeliczeniu na obrys, bo ściany szczytowe idą wyżej. Dochodzą schody, strop nad parterem, który przenosi obciążenie z pokoi na górze, i wyższe ściany szczytowe. W przeliczeniu na metr użytkowy te pozycje kosztują mniej niż dodatkowe 52 m² fundamentu i dachu.
Instalacje też są krótsze. W parterówce instalacja elektryczna, wodna i ogrzewanie podłogowe rozchodzą się po dużym rzucie. W domu z poddaszem piony biegną w górę, a rozprowadzenie na każdej kondygnacji jest krótsze. Różnica nie jest duża, ale sumuje się z resztą.
Dom do 100 m²: parterowy czy z poddaszem? Osiem projektów w liczbach
Jedna para projektów to za mało, żeby wyciągać wnioski. Zestawiliśmy więc osiem domów z naszego katalogu bez garażu, po cztery z każdego typu. Wszystkie kosztorysy liczone w tych samych cenach, więc kwoty da się porównywać.
| Projekt | Typ | Powierzchnia użytkowa | Powierzchnia zabudowy | Stan deweloperski (śr., netto) | Za m² użytkowy |
|---|---|---|---|---|---|
| SEJ-PRO 084 ENERGO | parterowy | 103,82 m² | 135 m² | 470 000 zł | 4 527 zł |
| SEJ-PRO 051 ENERGO | parterowy | 96,26 m² | 131,16 m² | 446 000 zł | 4 633 zł |
| SEJ-PRO 026 ENERGO | parterowy | 96,26 m² | 132,96 m² | 452 000 zł | 4 696 zł |
| SEJ-PRO 015 ENERGO | parterowy | 106,68 m² | 136,4 m² | 487 300 zł | 4 568 zł |
| SEJ-PRO 001 ENERGO | z poddaszem | 94,26 m² | 80,04 m² | 412 100 zł | 4 372 zł |
| SEJ-PRO 072/2 ENERGO | z poddaszem | 98,47 m² | 80,89 m² | 432 000 zł | 4 387 zł |
| SEJ-PRO 005 ENERGO | z poddaszem | 112,33 m² | 110,03 m² | 464 800 zł | 4 138 zł |
| SEJ-PRO 074 ENERGO | z poddaszem | 128,38 m² | 97,12 m² | 484 000 zł | 3 770 zł |
Kwoty netto, system zlecony w wariancie średnim, ceny z III kwartału 2022 roku. Parterówki kosztują średnio 4 606 zł za metr użytkowy, domy z poddaszem 4 167 zł za metr. Różnica wynosi około 10%.
Widać też drugą prawidłowość. Domy parterowe mają w naszym katalogu powierzchnię zabudowy o 30-40% większą od użytkowej. Dom z poddaszem ma ją mniejszą od użytkowej, zwykle o 15-25%. Przy tych samych metrach mieszkalnych parterówka potrzebuje więc półtora raza większego obrysu, a większą powierzchnię fundamentów i dachu widać potem w koszcie budowy domu parterowego.
Najtańszy w przeliczeniu na metr jest dom z poddaszem o prostej bryle i większym metrażu. Im więcej metrów mieści się pod jednym dachem, tym mniej kosztuje każdy z nich. Tę zasadę wykorzystaliśmy w kategorii projektów tanich w budowie.
Kiedy dom parterowy nie jest droższy
Różnica 5-10% między domem parterowym a domem z poddaszem dotyczy domów o prostej bryle. Da się ją zjeść w kilku miejscach i wtedy parterówka wychodzi na to samo albo taniej.
Pierwsze miejsce to dach. Poddasze użytkowe z lukarnami, oknami połaciowymi i dachem wielospadowym kosztuje dużo więcej niż prosty dach dwuspadowy. Każdy kosz dachowy i każda lukarna to dodatkowa więźba, obróbki blacharskie i ryzyko przecieku.
Drugie miejsce to ścianka kolankowa. Ścianka kolankowa to kawałek ściany między stropem a połacią dachu. Im jest wyższa, tym więcej pełnowartościowej powierzchni na poddaszu, ale też więcej muru i wyższy budynek.
Trzecie miejsce to wykończenie. Skosy wymagają zabudowy z płyt na stelażu, grubszego ocieplenia i folii. Meble pod skosy robi się na wymiar. W parterówce ściany są proste, a sufit płaski, więc wykończenie jest szybsze i tańsze.
Przy małym domu różnica też maleje. Poniżej około 80 m² powierzchni użytkowej poddasze robi się ciasne, bo schody zabierają miejsce na obu kondygnacjach. Dlatego projekty domów parterowych w tej grupie metrażu bronią się także ceną.
Inaczej wygląda to przy limicie 70 m² powierzchni zabudowy, który otwiera uproszczone zgłoszenie budowy. Parterówka o 100 m² użytkowych ma ponad 130 m² zabudowy, więc się w nim nie mieści. Nasze projekty do 70 m² zabudowy to domy z poddaszem, które dają 79-86 m² powierzchni użytkowej na obrysie małej parterówki.
Koszty utrzymania: ogrzewanie, dach i elewacja
Koszt budowy to jedno, a rachunki przez kolejne 30 lat to drugie. Tu znów decyduje geometria. Ciepło ucieka przez przegrody zewnętrzne, czyli dach, ściany i podłogę na gruncie. Parterówka ma ich więcej w przeliczeniu na metr użytkowy.
W parze z tabeli dom parterowy ma 132,96 m² podłogi na gruncie i mniej więcej tyle samo dachu w rzucie. Dom z poddaszem ma po 80,89 m² jednego i drugiego. Przy tej samej grubości ocieplenia straty ciepła przez te dwie przegrody są w parterówce większe o ponad połowę.
Dom z poddaszem ma za to więcej ścian i więcej okien w połaciach, jeśli projekt je przewiduje. Okno połaciowe traci więcej ciepła niż okno w ścianie. Z naszego doświadczenia wynika, że przy porządnie ocieplonym poddaszu bilans i tak wychodzi na korzyść dwóch kondygnacji. Konkretną liczbę podaje charakterystyka energetyczna, którą dołączamy do każdego projektu.
Poddasze ma jeden słaby punkt: latem nagrzewa się mocniej niż parter. Pomagają rolety zewnętrzne na oknach połaciowych i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. W serii ENERGO instalacja pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym działa w obu typach domu tak samo dobrze.
Są jeszcze remonty. Dach parterówki jest większy, więc wymiana pokrycia za 30 lat kosztuje więcej. Elewacja domu z poddaszem jest wyższa, więc jej odświeżenie wymaga rusztowań. Te koszty są odległe, ale realne.
Jaką działkę zajmie dom parterowy, a jaką dom z poddaszem
Dom parterowy potrzebuje większej działki, i to z dwóch powodów. Pierwszy to sam obrys: 133 m² zamiast 81 m² w naszej parze. Drugi to taras i podjazd, które w parterówce rozchodzą się na boki, a nie w górę.
Szerokość działki liczy się z szerokości budynku i odległości od granic. Według § 12 ust. 1 warunków technicznych ściana z oknami stoi co najmniej 4 m od granicy, a ściana bez okien 3 m. Te dotychczasowe warunki techniczne stosuje się przy projektowaniu jeszcze w okresie przejściowym. Wyjątki dla wąskich działek opisaliśmy we wpisie o domu na wąską działkę.
W naszej parze paradoksalnie to dom z poddaszem wymaga szerszej działki: 19,5 m wobec 17,6 m. Powód jest prosty. Parterówkę ustawiliśmy krótszym bokiem do drogi, a dom z poddaszem dłuższym. Przy wyborze projektu patrz więc na wymiary budynku i jego ustawienie, nie tylko na typ.
Na działce ma znaczenie też miejscowy plan. Plan często ogranicza powierzchnię zabudowy do określonego procentu działki i określa wysokość budynku albo kąt dachu. Parterówka łatwiej mieści się w limicie wysokości, dom z poddaszem w limicie zabudowy.
Wygoda mieszkania: schody, skosy i powierzchnia pod dachem
Parterówka nie ma schodów. To ważne dla rodzin z małymi dziećmi, dla seniorów i dla każdego, kto planuje mieszkać w domu do późnej starości. Wszystkie pokoje są na jednym poziomie, a sprzątanie i przenoszenie rzeczy zajmuje mniej czasu.
Parterówka nie ma też skosów. Każdy metr podłogi jest pełnowartościowy, szafy stoją pod ścianami, a łóżko da się ustawić dowolnie. W domu z poddaszem część pokoi ma ściany obniżone do wysokości ścianki kolankowej.
Przepisy liczą tę powierzchnię według wysokości pomieszczenia. Zgodnie z § 20 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego część pokoju o wysokości co najmniej 2,20 m liczy się w całości, od 1,40 do 2,20 m w połowie, a niższą pomija się. Dom z poddaszem o powierzchni 98 m² ma więc więcej podłogi, niż mówi karta. Tylko że pod najniższym skosem zmieści się szafka, a nie szafa.
Dom piętrowy, czyli z pełną drugą kondygnacją bez skosów, rozwiązuje problem skosów, ale kosztuje więcej przez wyższe ściany i nie ma go w naszym katalogu. Projekt domu z poddaszem daje w zamian wyraźny podział na strefę dzienną na dole i nocną na górze. Salon z kuchnią zajmują parter, sypialnie są z dala od gości i hałasu. W parterówce ten podział też się da zrobić, ale wymaga dłuższego korytarza, który zabiera metry.
Jak samemu porównać dwa projekty
Klienci często pytają nas o najtańszy projekt. Odpowiadamy, że nie ma takiego w oderwaniu od działki i rodziny. Jest za to prosty sposób, żeby porównać dwa domy, które Ci się podobają.
- Zestaw projekty o podobnej powierzchni użytkowej, różnica do 10%.
- Sprawdź, czy oba mają garaż albo oba są bez garażu. Garaż w bryle dodaje zabudowę, a nie dodaje metrów mieszkalnych.
- Odczytaj z kart powierzchnię zabudowy. Im większa przy tym samym metrażu, tym droższe fundamenty i dach.
- Podziel koszt stanu deweloperskiego z karty przez powierzchnię użytkową. Porównuj cenę za metr, nie sumę.
- Dolicz wzrost cen od daty kosztorysu i VAT: 8% przy zleceniu firmie robót z materiałami, 23% na materiały kupowane samodzielnie (art. 41 ust. 12-12b ustawy o VAT).
- Porównaj minimalną szerokość działki z kart z własną działką i zapisami planu.
Taki rachunek zajmuje kwadrans i zwykle rozstrzyga spór parter kontra poddasze. Jeśli chcesz mieć zestawienie materiałów i robocizny pozycja po pozycji, do każdego projektu możesz zamówić kosztorys inwestorski jako dodatek do projektu.
Zanim wybierzesz parter albo poddasze
Dom z poddaszem wybierz, gdy budżet jest napięty, działka wąska albo mała, a rodzina młoda. Zyskujesz kilkadziesiąt tysięcy złotych na budowie, niższe rachunki za ogrzewanie i wyraźny podział domu na strefy.
Dom parterowy wybierz, gdy działka jest szeroka, nie chcesz schodów i cenisz pełnowartościowe pokoje bez skosów. Dopłata 5-10% do stanu deweloperskiego to cena za wygodę na lata. Przy domu poniżej 80 m² ta dopłata prawie znika.
Niezależnie od wyboru porównuj cenę za metr użytkowy, a nie sumę z karty. Dwa domy o tym samym metrażu potrafią różnić się w kosztorysie o 100 000 zł tylko przez garaż i kształt dachu. Wszystkie nasze projekty z podaną powierzchnią zabudowy i kosztem budowy znajdziesz w katalogu wszystkich projektów.
Źródła
- Kosztorysy z kart projektów SEJ-PRO 026, 072/2, 084, 051, 015, 001, 005 i 074 ENERGO (metoda wskaźnikowa, ceny netto, III kwartał 2022 r.).
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, tekst jednolity Dz.U. 2022 poz. 1679 (ISAP): § 20 ust. 1 pkt 4 lit. b, zasady liczenia powierzchni użytkowej.
- Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, tekst jednolity Dz.U. 2022 poz. 1225 (ISAP): § 12 ust. 1, odległości od granicy działki.
- Ustawa o podatku od towarów i usług, tekst jednolity Dz.U. 2025 poz. 775 (ISAP): art. 41 ust. 12-12b.
- GUS, Wskaźniki cen produkcji budowlano-montażowej w sierpniu 2026 r.
Stan na październik 2026.
Najczęściej zadawane pytania
Czy dom parterowy jest droższy w budowie niż dom z poddaszem?
Tak, przy tej samej powierzchni użytkowej dom parterowy wychodzi drożej. W kosztorysach naszych projektów bez garażu stan deweloperski parterówki kosztuje średnio około 10% więcej za metr kwadratowy niż domu z poddaszem. Różnica bierze się z większych fundamentów i większego dachu.
Ile kosztuje budowa domu parterowego 100 m² w 2026 roku?
Licząc z naszych kart, stan deweloperski parterówki o powierzchni użytkowej około 100 m² kosztuje w 2026 roku około 586 000 zł brutto przy zleceniu prac firmie. Tyle wychodzi dla projektu SEJ-PRO 026 ENERGO (96,26 m²), który ma na karcie 452 000 zł netto w cenach z III kwartału 2022 roku, po dodaniu wzrostu cen według GUS i 8% VAT.
Dom do 100 m²: parterowy czy z poddaszem?
Jeśli liczy się budżet i działka jest wąska, wybierz dom z poddaszem. Przy tym samym metrażu zajmuje około 52 m² mniej działki i kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej. Parterówkę wybierz, gdy masz szeroką działkę, nie chcesz schodów albo planujesz mieszkać w domu na starość.
Który dom jest tańszy w ogrzewaniu: parterowy czy z poddaszem?
Przy tej samej jakości ocieplenia dom z poddaszem traci mniej ciepła, bo ma mniej dachu i podłogi na gruncie w przeliczeniu na metr użytkowy. Parterówka ma więcej przegród stykających się z zimnem. Dokładne zapotrzebowanie na ciepło podaje charakterystyka energetyczna dołączona do każdego projektu.
Czy powierzchnia pod skosami wlicza się do powierzchni użytkowej?
Tylko częściowo. Według rozporządzenia o formie projektu budowlanego pomieszczenia o wysokości co najmniej 2,20 m liczą się w całości, od 1,40 do 2,20 m w połowie, a niższe wcale. Dlatego dom z poddaszem ma więcej podłogi, niż wynika z metrażu na karcie.
Jaka działka jest potrzebna pod dom parterowy?
Szersza i większa niż pod dom z poddaszem o tym samym metrażu. Do szerokości budynku dodaj odległości od granic: 4 m przy ścianie z oknami i 3 m przy ścianie bez okien. Dla naszych parterówek około 100 m² minimalna szerokość działki to 17,6-22 m.
Czy dom parterowy zmieści się w limicie 70 m² zabudowy na zgłoszenie?
Rzadko. Parterówka o powierzchni użytkowej około 100 m² ma 130-135 m² zabudowy, więc nie mieści się w uproszczonym zgłoszeniu. Nasze projekty do 70 m² zabudowy to domy z poddaszem użytkowym, które dają 79-86 m² powierzchni użytkowej.
Napisz komentarz