fbpx

Jaką wentylację wybrać?

Polska norma PN-83/B-03430 określa, iż każdy dom musi być wyposażony w wentylację zapewniającą ciągły dostęp do świeżego powietrza. Najczęściej inwestorzy nie zdają sobie sprawy jaką rolę odgrywa i jakie są konsekwencje braku dobrze działającej wentylacji.

Nowoczesne budynki są bardzo szczelne, ponieważ stosuje się trzyszybowe okna, solidne warstwy ocieplenia oraz energooszczędną płytę fundamentową. W takich warunkach wentylacja grawitacyjna nie zadziała, a Ty będziesz mieszkać w termosie.

Tradycyjny model grawitacji sprawdzał się, ponieważ budownictwo nie było tak dokładne, a domy były niezbyt szczelne. W ten sposób powietrze z zewnątrz dostawało się do domu poprzez rozszczelnienia i przewietrzało pomieszczenia wędrując do komina. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że w ten sposób generowały się też straty energetyczne. Ciepło bowiem ucieka poprzez okna, dach, ściany i kominy wentylacyjne.

Wentylacja grawitacyjna zadziała, o ile warunki będą sprzyjały wytworzeniu się różnicy ciśnień, która umożliwi dostanie się powietrza z zewnątrz do budynku. Dom jest więc najlepiej wentylowany zimą, lecz wyobrażasz sobie, że -10 stopni C wpada do Twojego domu? Wiesz jakie są tego skutki? Tracisz ciepło, wzrasta zapotrzebowanie na energię, ogrzewasz dom bardziej i wydajesz dużo więcej pieniędzy.

Oprócz tego dochodzą kwestie zdrowotne – przeciągi są niebezpieczne dla zdrowia, do domu dostaje się hałas oraz duża liczba insektów. Znanym zjawiskiem jest dla Ciebie zamykanie nawiewników, bo za dużo zimna napływa do budynku? Prowadzi to co prawda do zmniejszenia strat ciepła, ale również i do braku wymiany powietrza, wzrostu ilości bakterii i wirusów, a w powietrzu króluje CO2 i inne zanieczyszczenia. Fakt ten powoduje złe samopoczucie, bóle głowy, senność oraz uczucie zmęczenia.


Skoro wentylacja grawitacyjna w domu budowanym nowoczesnymi technologiami nie zadziała to co zrobić?

Skorzystać z wentylacji mechanicznej. Polega ona na odzyskiwaniu energii z zanieczyszczonego powietrza, dostarczaniu świeżego i filtrowanego oraz usuwaniu zużytego powietrza z dużą ilością bakterii, wirusów, CO2. Do pomieszczeń na bieżąco i w odpowiednich ilościach napływa czyste powietrze, a zanieczyszczenia są wywiewane. Wszystkie te czynności odbywają się poprzez zastosowanie rekuperatora.

Dom z wentylacją mechaniczną powinien być bardzo szczelny, więc możesz zaoszczędzić na kupnie okien i zdecydować się na nieotwierane, które są tańsze i dużo lepiej się prezentują. Zbędne są również kominy wentylacyjne, nasady, nawiewniki, kominki, kominy na dachu, których łącznie koszt wynosi min. ok. 20 000 zł.

Rekuperacja oznacza brak konieczności otwierania okien, brak strat energii, oddychanie świeżym i czystym powietrzem. W zależności od wybranego ogrzewania, możesz oszczędzić do 50% kosztów przeznaczanych na ogrzewanie. Wentylację mechaniczną można zastosować w każdym budynku, jednak najlepiej ją uwzględnić w fazie projektowania. Unikniesz wtedy niepotrzebnych wydatków, dodatkowych prac, kolizji z innymi instalacjami, a jej rozmieszczenie będzie dokładnie przemyślane i opracowane.

W celu zamontowania wentylacji mechanicznej potrzebny jest projekt. Biuro Projektowe SEJ-PRO w każdym projekcie gotowym uwzględnia wentylację mechaniczną i dołącza ją ZA DARMO do wybranego domu. Sprawdź projekty

Koszty wentylacji mechanicznej dzielą się na:

Koszty inwestycyjne wentylacji z odzyskiem ciepła są następujące:

  • koszty projektu – zaczynają się od 500 zł

  • koszt zakupienia rekuperatora – waha się przeważnie od 2 do 12 tysięcy. Na cenę ma wpływ jego marka, jakość, wydajność, parametry pracy, dodatkowe funkcje, warunki pracy oraz stopień zautomatyzowania.

  • koszt pozostałych materiałów i urządzeń zależny jest od ilości i złożoności przebiegu instalacji wentylacji. Może wynieść od 5 do 13 tys

  • .– koszty montażu zależą czy wykonywany jest w trakcie budowy czy już po. Cena za usługę waha się od 3 do 8 tys.Podsumowując koszt wentylacji mechanicznej może wynieść- ok. 10 000 zł w domu małym- ok. 16 000 zł w domu średnim- ok. 21 000 zł w domu dużym

Koszty eksploatacyjne:

  • – zużycie energii przez rekuperator wynosi od 100 do 150 zł rocznie za energię elektryczną– wymiana filtrów to koszt ok. 200 zł na rok

  • – serwisowanie i przeglądy ok. 100 zł na rok jeśli jest taka potrzeba

  • Łącznie kosztuje Cię to 450 zł rocznie. Lodówka zużywa niewiele mniej prądu, więc nie jest to aż tak duży koszt. Szczególnie, jeśli spojrzysz pod kątem korzyści, które wentylacja mechaniczna ze sobą niesie:

Podsumowanie ujęliśmy w formie graficznej. Porównaliśmy wentylacje mechaniczną i grawitacyjną.Zobacz jak wygląda ich zestawienie i wybierz swój rodzaj wentylacji do domu, w którym będziesz żyć i oddychać

polecamy

Komentarze

Napisz komentarz