Wraz ze znacznym rozwojem technologii, a zwłaszcza branży komputerowej i telekomunikacyjnej w ostatnich latach XX wieku, specjaliści z dziedziny architektonicznej i budowlanej zastanawiali się, w jaki sposób wykorzystać te zdumiewające nowinki w ich obszarze. I – choć trzeba przyznać, że najnowsze osiągnięcia nauki docierały do sektora budowlanego z pewnym opóźnieniem – nawet dziś niektóre nowatorskie rozwiązania techniczne, stosowane w tych najnowocześniejszych, inteligentnych domach, mogą być dla laika dużym zaskoczeniem.
Krótka historia inteligentnych budynków
Domy przyszłości były marzeniem projektantów i wynalazców już od pierwszej połowy XX wieku. Eksperymentowano, stosowano rozwiązania, które ze współczesnego punktu widzenia mogą wydawać się dość prymitywne, jednak w tamtych czasach nawet posiadanie w domu czujnika dymu czy alarmu, było czymś niezwykłym.
Pierwsze pomysły stworzenia wysoko zaawansowanego technicznie budynku (ang. Building Management System – BMS) narodziły się w Stanach Zjednoczonych już w latach 70. XX stulecia. Do końca lat 80. były one rozwijane i dopracowywane po to, by wreszcie zaczęły powstawać pierwsze budynki, które możemy nazwać inteligentnymi. Początkowo były to głównie biurowce i hale produkcyjne, dopiero po jakimś czasie zaczęto konstruować prywatne domy z nowoczesnym systemem zarządzania.
Dzisiejsze inteligentne domy i systemy w nich używane znacznie różnią się od tych prostszych rozwiązań, stosowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Wszystko za sprawą upowszechnienia się smartfonów, tabletów i innych urządzeń, dzięki którym sterowanie inteligentnym domem jest jeszcze wygodniejsze i szybsze.
Najnowocześniejsze rozwiązania w inteligentnym domu
Czym zatem jest inteligentny dom, o którym do niedawna architekci, wynalazcy i użytkownicy mogli tylko marzyć? Krótko mówiąc, jest to budynek zautomatyzowany tak, by w jak największym stopniu zapewnić komfort użytkownikom, redukując przy tym koszty jego codziennego użytkowania. To współpraca różnych urządzeń w domu, dzięki której o wielu rutynowych i monotonnych czynnościach możesz zapomnieć. Efekt ten osiąga się dzięki zamontowaniu detektorów i czujników, które – zintegrowane z instalacjami w domu – umożliwiają automatyczne nimi sterowanie. I tak, będąc mieszkańcem inteligentnego domu, nie musisz martwić się o jego odpowiednie ogrzewanie – temperatura w pomieszczeniach jest regulowana automatycznie. Podobnie jest z nagłymi zmianami pogody. W inteligentnym domu okna same się zamkną, kiedy czujniki rozpoznają deszcz lub zbyt silny wiatr. Ale po kolei.
Systemy, w które wyposażone są inteligentne domy oferują całą masę innowacyjnych rozwiązań. Niektóre z nich mają strukturę przewodową (za przykład może posłużyć nasza rodzima firma, Nexwell), a to znaczy, że sterownik jest podłączony do napędu za pomocą przewodów elektrycznych. Inne, jak choćby systemy, proponowane przez francuską firmę Somfy, oparte są głównie na technologii radiowej, a tym samym – bezprzewodowej. Wystarczy jeden przenośny sterownik, aby zarządzać napędami, oddalonymi od niego nawet o 300 metrów w otwartym terenie i 20‑30 metrów w pomieszczeniu.
Korzystając z inteligentnego budynku nie musimy martwić się o wiele przyziemnych spraw, związanych z naszym domem. Oto kilka funkcji automatycznych systemów, które
z pewnością mogą uczynić nasze życie łatwiejszym:
Zalety inteligentnych domów
O wielu zaletach inteligentnego domu zostało już wspomniane powyżej. Warto jednak jeszcze raz je podkreślić i wymienić szereg innych. Pierwszą z nich z pewnością jest wysokie bezpieczeństwo. Rozbudowany system alarmowy, symulacja obecności i monitoring (również zdalny), wszystko to pozwala domownikom czuć się bezpiecznie i bardziej komfortowo. Drugą z zalet jest wygoda – mieszkając w inteligentnym domu nie musisz pamiętać o dziesiątkach drobnych czynności, które musiałbyś wykonywać, mieszkając w zwykłym budynku. Co więcej, inteligentny dom to także bardziej estetyczny wygląd. Jeśli zdecydujesz się na technologię radiową, możesz zapomnieć o kilometrach kłopotliwego okablowania i bałaganie, związanym z kuciem ścian. Przy oknach nie wiszą też troczki od rolet czy żaluzji. Wszystko działa automatycznie. Za sprawą napędów przy firanach, roletach i żaluzjach, możesz również nie martwić się o to, że Twoje meble i dywany szybko się zniszczą pod wpływem działania szkodliwych promieni słonecznych, a rośliny na parapetach zwiędną. System sam wykrywa zbyt duże nasłonecznienie i od razu podejmuje odpowiednie działania, by temu zapobiec. Nie mówiąc o tym, że chroni także prywatność domowników.
Niezaprzeczalnym plusem inteligentnych domów jest też to, że wbrew pozorom takie domy są bardzo ekonomiczne. Dzięki automatycznej regulacji temperatury, rekuperatorowi (urządzenie do odzyskiwania ciepła) i samoczynnemu otwieraniu okien, oszczędzamy energię i płacimy niższe rachunki za ogrzewanie. Detektory ruchu również zapobiegają niepotrzebnym stratom energii, ponieważ pozwalają uruchamiać poszczególne funkcje tylko w pomieszczeniach, w których znajdują się domownicy. A zatem, inteligentny dom to inwestycja, która bardzo szybko zaczyna się zwracać.
System jest prosty w obsłudze, umożliwia zdalne sterowanie domem z każdego miejsca na Ziemi. Dodatkowo, w każdej chwili można go rozbudować o nowe urządzenia i funkcje.
Słysząc o tych wszystkich udogodnieniach, z pewnością nasuwa się myśl, że inteligentne domy to rozwiązanie dla tych najbardziej zamożnych osób. Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście tak było. Cieszy jednak fakt, że systemy do inteligentnych budynków można zakupić w coraz bardziej przystępnych cenach. Może to zachęci potencjalnych nabywców do inwestowania w innowacyjne technologie. A Ty? Chciałbyś mieszkać w inteligentnym domu?
Skontaktuj się z nami
ul. Nowowiejska 4/6 lok. 4
97-200 Tomaszów Mazowiecki
Projekty gotowe
Projekty indywidualne
Napisz komentarz