Z tym zagadnieniem spotkał się niemal każdy inwestor. Większość osób twierdzi, że rozwiązania energooszczędne są kosztowne oraz skomplikowane we wcieleniu w życie. Jednak prawda okazuje się być inna.
Czy wiesz, że od 2021 roku będzie można stawiać tylko domy spełniające normy charakterystyczne dla budynków energooszczędnych?
Z coraz chętniej wybieranej przez inwestorów alternatywy stanie się to dla nich obowiązkiem. Warto zatem już teraz zainteresować się tematem i przygotować na nadchodzące zmiany.
Budownictwo energooszczędne jest opłacalne zarówno z punktu widzenia energetycznego, jak i ekologicznego. Wszystkim powinno zależeć na podnoszeniu klasy energetycznej budynków w naszym otoczeniu. Rosnąca popularność energooszczędnych, a nawet pasywnych rozwiązań jest dowodem tego, że tak właśnie jest, a świadomość ekologiczna społeczeństwa w ostatnich latach znacznie wzrosła. Budując dom energooszczędnie możesz w efekcie cieszyć się niższymi kosztami eksploatacji swojego domu.Dom energooszczędny to przede wszystkim budynek tani w eksploatacji. A ta wiąże się w znacznym stopniu z kosztami, jakie ponosimy, aby dom ogrzać.
Co zatem możemy zrobić, aby te koszty obniżyć? W pierwszej kolejności należy zadbać o to by straty ciepła, spowodowane przenikaniem przez przegrody zewnętrzne oraz nieszczelności, były jak najmniejsze.
wielkość budynku
liczba poziomów/pięter
bryła budynku
powierzchnia przegród zewnętrznych
liczba i wielkość okien
układ pomieszczeń
mostki termiczne
grubość zastosowanej izolacji termicznej i jakość wykonania ocieplenia
materiały, z których wykonane są ściany, dach, podłogi;
system wentylacyjny.
Budynek traci około 20–30% ciepła przez ściany zewnętrzne. Dlatego też zadbanie o odpowiednie ocieplenie ścian powinno stanowić priorytet dla każdego właściciela domu. Jest to najtańszy sposób, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Należy więc zadbać o:
- odpowiednie zaizolowanie ścian zewnętrznych,
- jakość materiałów użytych do budowy,
- fachowość wykonania,
- zgodność z projektem.
Straty ciepła przez dach wynoszą 10 – 15%. By były jak najmniejsze, ważna jest odpowiednia izolacja cieplna i wilgotnościowa dachu. Trzeba również zadbać o dobrą wentylację. Budując dom, możemy spotkać się z dwoma rodzajami połaci dachowej: szczelnym i paroprzepuszczalnym.
Dzięki wentylacji z pomieszczeń usuwane jest zużyte powietrze, a w jego miejsce napływa nowe z zewnątrz. Jednak za sprawą wentylacji naturalnej budynek traci około 30–40% ciepła. W związku z czym budynek z wentylacją grawitacyjną nie będzie energooszczędnym.
Dlatego najlepiej sprawdzi się tu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacją. Jest to system wentylacji, opierający się na ruchu powietrza, wytwarzanym przez urządzenie, zwane rekuperatorem.
Przez okna dom traci od 15 do 25% ciepła. Nie należy też na dobrych oknach oszczędzać – jest to inwestycja, która z pewnością szybko nam się zwróci za sprawą niższych rachunków za ogrzewanie. Szczelne okna wysokiej klasy to także większy komfort życia, lepsza izolacyjność akustyczna, brak niechcianych nieszczelności i estetyczny wygląd.
Skoro już wiesz jakie wymogi musi spełniać dom by był energooszczędny możesz przystąpić do działania. Zapraszam Cię do pobrania całego poradnika o domu energooszczednym, który jest wzbogacony o wiele cennych i ważnych informacji.
Zaprojektowanie domu energooszczędnego nie jest łatwe, ale biuro projektowe SEJ-PRO radzi sobie z tym świetnie. Wszystkie projekty domów SEJ-PRO są energooszczędne! Sprawdź propozycje i wybierz swój dom ENERGOOSZCZĘDNY!
Napisz komentarz