fbpx
Energooszczędny dom - lepsze życie

Energooszczędny dom – lepsze życie!


Z tym zagadnieniem spotkał się niemal każdy inwestor. Większość osób twierdzi, że rozwiązania energooszczędne są kosztowne oraz skomplikowane we wcieleniu w życie. Jednak prawda okazuje się być inna.

Czy wiesz, że od 2021 roku będzie można stawiać tylko domy spełniające normy charakterystyczne dla budynków energooszczędnych?

Z coraz chętniej wybieranej przez inwestorów alternatywy stanie się to dla nich obowiązkiem. Warto zatem już teraz zainteresować się tematem i przygotować na nadchodzące zmiany.

Budownictwo energooszczędne jest opłacalne zarówno z punktu widzenia energetycznego, jak i ekologicznego. Wszystkim powinno zależeć na podnoszeniu klasy energetycznej budynków w naszym otoczeniu. Rosnąca popularność energooszczędnych, a nawet pasywnych rozwiązań jest dowodem tego, że tak właśnie jest, a świadomość ekologiczna społeczeństwa w ostatnich latach znacznie wzrosła. Budując dom energooszczędnie możesz w efekcie cieszyć się niższymi kosztami eksploatacji swojego domu.

Dom energooszczędny to przede wszystkim budynek tani w eksploatacji. A ta wiąże się w znacznym stopniu z kosztami, jakie ponosimy, aby dom ogrzać.

Co zatem możemy zrobić, aby te koszty obniżyć? W pierwszej kolejności należy zadbać o to by straty ciepła, spowodowane przenikaniem przez przegrody zewnętrzne oraz nieszczelności, były jak najmniejsze.

CO WPŁYWA NA STRATY CIEPŁA?

 1. wielkość budynku

 2. liczba poziomów/pięter

 3. bryła budynku

 4. powierzchnia przegród zewnętrznych

 5. liczba i wielkość okien

 6. układ pomieszczeń

 7. mostki termiczne

 8. grubość zastosowanej izolacji termicznej i jakość wykonania ocieplenia

 9. materiały, z których wykonane są ściany, dach, podłogi;

 10. system wentylacyjny.Straty ciepła w budynku

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE

Budynek traci około 20–30% ciepła przez ściany zewnętrzne. Dlatego też zadbanie o odpowiednie ocieplenie ścian powinno stanowić priorytet dla każdego właściciela domu. Jest to najtańszy sposób, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Należy więc zadbać o:

 • odpowiednie zaizolowanie ścian zewnętrznych,
 • jakość materiałów użytych do budowy,
 • fachowość wykonania,
 • zgodność z projektem.

DACH

Straty ciepła przez dach wynoszą 10 – 15%. By były jak najmniejsze, ważna jest odpowiednia izolacja cieplna i wilgotnościowa dachu. Trzeba również zadbać o dobrą wentylację. Budując dom, możemy spotkać się z dwoma rodzajami połaci dachowej: szczelnym i paroprzepuszczalnym.

WENTYLACJA

Dzięki wentylacji z pomieszczeń usuwane jest zużyte powietrze, a w jego miejsce napływa nowe z zewnątrz. Jednak za sprawą wentylacji naturalnej budynek traci około 30–40% ciepła. W związku z czym budynek z wentylacją grawitacyjną nie będzie energooszczędnym.

Dlatego najlepiej sprawdzi się tu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacją. Jest to system wentylacji, opierający się na ruchu powietrza, wytwarzanym przez urządzenie, zwane rekuperatorem.

OKNA

Przez okna dom traci od 15 do 25% ciepła. Nie należy też na dobrych oknach oszczędzać – jest to inwestycja, która z pewnością szybko nam się zwróci za sprawą niższych rachunków za ogrzewanie. Szczelne okna wysokiej klasy to także większy komfort życia, lepsza izolacyjność akustyczna, brak niechcianych nieszczelności i estetyczny wygląd.

PODSUMOWANIE

Skoro już wiesz jakie wymogi musi spełniać dom by był energooszczędny możesz przystąpić do działania. Zapraszam Cię do pobrania całego poradnika o domu energooszczednym, który jest wzbogacony o wiele cennych i ważnych informacji.

Zaprojektowanie domu energooszczędnego nie jest łatwe, ale biuro projektowe SEJ-PRO radzi sobie z tym świetnie. Wszystkie projekty domów SEJ-PRO są energooszczędne! Sprawdź propozycje i wybierz swój dom ENERGOOSZCZĘDNY!

polecamy

Napisz komentarz