fbpx
#5 - Fundamenty

#5 – Fundamenty


Fundamenty są bardzo ważnym elementem w konstrukcji budynku. To na nich opiera się cały dom, więc tak istotne jest prawidłowe wykonanie fundamentów.

Zapraszam do obejrzenia wideo lub przeczytania poniższego poradnika.

  • Zastanawiasz się jaki fundament wybrać?
  • Jak go prawidłowo wykonać?
  • Czy stosować chudy beton?
  • Na jakie koszta powinieneś się przygotować?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w #5 – Fundamenty!

 

Ławy fundamentowe

Ławy fundamentowe są obecnie najpopularniejszym sposobem wykonywania fundamentów pod budynkiem jednorodzinnym. Można je wykonać w wersji betonowej lub żelbetowej. Wzmocnienie zbrojeniem konstrukcyjnym stabilizuje ławę fundamentową, dzięki czemu łatwy nie pękają podczas osiadania budynku.

Dodatkowo wpływa to też na lepszą stabilność ścian konstrukcyjnych budynku. Szerokość fundamentów i sposób ich zbrojenia zależą od nośności gruntu i działających na budynek obciążeń. Bezpośrednio na ławie fundamentowej po wykonaniu izolacji możemy murować ścianę fundamentową, np.: z bloczków betonowych.

Ważną kwestią jest deskowanie ławy fundamentowej. Wielu wykonawców pomija ten krok, nawet na gruntach piaszczystych, które bardzo łatwo się obsypują i mogą zmieszać się z betonem, co w efekcie może obniżyć wytrzymałość fundamentu. W gruntach gliniastych jest łatwiej wykonać wykop na szerokość fundamentu, ale tu też istnieje ryzyko odspojenia się gruntu. Taki wykop można zabezpieczyć folią hydroizolacyjną. Należy też pamiętać, że gdy jest wykonane deskowanie, to łatwiej jest później prawidłowo zaizolować fundament.

Deskowanie fundamentów

Niektórzy betonują ławę fundamentową do wysokości terenu. Uniemożliwia to wykonanie prawidłowej izolacji cieplnej ściany fundamentowej, przez co budynek generuje dodatkowe straty ciepła.

Zaleca się wykonać ławę o wysokości ok. 40 cm i ściany fundamentowe murować np. z bloczków betonowych.

 

Płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa to płyta żelbetowa wylana pod całym budynkiem. Stosuje się ją na słabym podłożu gruntowym.

Płyta fundamentowa stabilizuje różnice w osiadaniu budynku i w przypadku miejscowego osłabienia gruntu pod budynkiem eliminuje niebezpieczeństwo powstawania rys na budynku. Wykonując płytę fundamentową, unikamy również tworzenie mostków cieplnych, ponieważ pod całą płytą wykonuje się grubą izolację cieplną ze styroduru.

Nie należy on do najtańszych materiałów, ale posiada bardzo dużą wytrzymałość na obciążenie i bardzo dobrą izolacyjnością cieplną.

 

Posadowienie

Głębokość posadowienia fundamentu zależy w dużej mierze od lokalizacji budynku.

 

W Polsce występują cztery strefy przemarzania gruntu.

Strefy przemarzania gruntu w Polsce

Płyty fundamentowe można posadowić na głębokości od 50 cm poniżej poziomu terenu, ale to zależy od wielu czynników. Głębokość ta musi zostać określona przez projektanta na podstawie badań geotechnicznych gruntu i obliczeń wytrzymałościowych.

 

Chudy beton

Chudy beton, czyli tzw. chudziak, jest to beton o znacznie mniejszej wytrzymałości niż beton konstrukcyjny. Stosuje się go przede wszystkim do stabilizacji oraz wyrównania podłoża pod fundamentem.

Jeśli nie wykona się warstwy chudego betonu o grubości 10-15 cm, to grunt znajdujący się na dnie wykopu zmiesza się z mieszanką betonową, obniżając wytrzymałość wykonanego fundamentu.

Fundament na styku z gruntem jest wtedy bardziej porowaty, przez co obniża się też odporność na wilgoć, przemarzanie i zwiększa się ryzyko korozji stali konstrukcyjnej.

 

Koszty fundamentów

Koszty związane z wykonaniem fundamentów budynku zależą od wielu czynników, m.in.:

  • lokalizacji budynku,
  • gruntu, na którym będą wykonywane,
  • wielkości i rozmiaru budynku,
  • stopnia skomplikowania budynku.

Koszt wykonania płyty fundamentowej wiąże się z wydatkiem rzędu 370-460 zł za m2 płyty. Jeżeli chcemy wziąć pod uwagę koszt wykonania ławy fundamentowej, to musimy wziąć też pod uwagę dodatkowe roboty budowlane, tj.: wykonanie podkładu i podłogi na gruncie.

Koszt wykonania samych ław fundamentowych będzie się zawierał w kwocie 100-250 zł za m2 powierzchni zabudowy budynku. Dodając do tego koszty robót koniecznych do wykonania, to w efekcie otrzymamy kwotę ok. 200-400 zł za m2 powierzchni zabudowy.

Wszystkie ceny są szacunkowe i aktualne na rok 2019. Zostały one opracowane na podstawie kilku projektów gotowych SEJ-PRO. Dokładne koszty zależą od wielu czynników.

polecamy

Napisz komentarz