fbpx
Najczęstsze błędy projektowe, które zwiększają koszty budowy

#3 – Najczęstsze błędy projektowe, które zwiększają koszty budowy


Chodzi Ci po głowie myśl o budowie wymarzonego domu? Świetnie, że chcesz spełnić swoje marzenie. Jednak pamiętaj, że do budowy domu należy podejść z rozwagą.

Obejrzyj filmik lub zapoznaj się z poniższym poradnikiem, aby uniknąć błędów projektowych i zoptymalizować koszty budowy.

Przedstawiam Ci 5 bardzo ważnych kwestii, które należy uwzględnić podczas projektowania budynku.

Usytuowanie kuchni

Wbrew pozorom ergonomiczne i funkcjonalne zaprojektowania mebli i urządzeń w kuchni nie należy do łatwych zadań.

Już na etapie projektowania warto wziąć pod uwagę usytuowanie sprzętu kuchennego, tak aby zachować wygodę i komfort użytkowania.

Najbardziej funkcjonalna kuchnia, powinna być zaprojektowana zgodnie z zasadą trójkąta roboczego wraz z zachowaniem odpowiednich odległości. Na poniższej grafice przedstawiono, wzorcowy przykład ulokowania poszczególnych mebli wraz z minimalnymi i maksymalnymi odległościami.

Zasada trójkąta roboczego

Dla niektórych może to się wydać zbędne podczas projektowania, jednak jest to bardzo istotne. Względem układu, który będziecie chcieli mieć w kuchni, zostaną zaprojektowane odpowiednie instalacje, które potem będą ciężkie do zmiany i będą wymagały nakładu dodatkowych czasu i pieniędzy.

Projektowanie kuchni

 

CIEKAWOSTKA: Najbardziej popularnymi i korzystnymi pod względem funkcjonalności są układy w kształcie litery U lub G, a także układy z wyspą kuchenną.

Wymiary pomieszczeń

Istotne są również wymiary pomieszczeń.

Biorąc pod uwagę kuchnie, może wydawać się, że nie ma znaczenia czy będzie miała 3 m. czy też 3,08. Nic bardziej mylącego!

Na etapie projektowania warto zastanowić się nad meblami. Zamawiając je u stolarza, będą wykonane konkretnie pod nasze zamówienie, jednak cena też będzie wyższa, niż w przypadku kupna gotowych szafek ze sklepów meblowych. Powinniśmy więc dowiedzieć się jakie standardowe wymiary mebli mają sklepy. Przykładem może być IKEA, która posiada szafki kuchenne w wymiarach stopniowych co 20 cm, czyli meble do kuchni mają wymiary: 20 cm, 40 cm, 60 cm i 80 cm.

Zastanawia Cię, czemu podałam akurat wymiar kuchni 3,08 m.? Już tłumaczę!

W projekcie architekt uwzględnia wymiary ścian w stanie surowym, czyli bez tynków i okładzin ściennych (np. płytek). Po ich wykonaniu powierzchnia zmniejszy się o 6-8 cm., więc w efekcie pozostanie szerokość 3 m., do której będzie można dobrać meble dostępne w sklepach meblowych. W przypadku , gdy kuchnia ma wymiar równych 3 m. to w gotowym pomieszczeniu otrzymasz wymiar 2,92. Chcąc zastosować tam kuchnie z gotowych mebli, pozostanie 12 cm. wolnej przestrzeni.

Zachęcam do spojrzenia na poniższy rysunek i przeanalizowania go pod kątem wymiarów.

Zasada trójkąta roboczego

Pilnując wymiaru pomieszczeń, już na etapie projektowania, dajemy sobie możliwość wyboru.

Zawsze można skorzystać z usług stolarza, który wykona meble idealnie dopasowane, lecz nie zawsze będą dobrze się prezentowały elementy wykończenia wnętrza zakupione w sklepach meblowych.

Wyposażenie łazienki

Bardzo ważna w łazience jest lokalizacja urządzeń.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest sedes, który musi być zlokalizowany bardzo blisko pionu kanalizacyjnego. Grubość rury stosowanej w pionach kanalizacyjnych, sprawia, że jest ona trudna do ukrycia w stropie czy ścianie. Rozwiązaniem na to jest zabudowanie jej płytą gipsowo-kartonową i dodatkowe wyciszenie wełną mineralną.

Pozostałe urządzenia, czyli: wanna, prysznic i umywalka mogą być lokalizowane w odległości ok. 2 – 2,5 m. od pionu, ponieważ rury odprowadzające z nich ścieki są mniejszych rozmiarów.  Ten fakt ułatwia nam  schowanie rur np.: w warstwie styropianu i posadzki w stropie, z zachowaniem odpowiednich spadków w kierunku pionu.

Projektowanie łazienki

Wszystko byłoby proste, gdyby nie to, że trzeba wziąć jeszcze pod uwagę względy funkcjonalne.

W domach parterowych mamy większą dowolność w urządzaniu łazienki. Natomiast w domach z poddaszem użytkowym należy pogodzić lokalizację pionów instalacyjnych z funkcjonalnością pomieszczeń.

Głównym ograniczeniem funkcjonalnym łazienek jest obecność skosów w dachu. Do każdego urządzenia musimy mieć swobodny dostęp, poprzez utrzymanie wysokości 1,9 m. W przypadku lokalizacji sedesu pod skosem, użytkowanie go przez kobiety nie stanowiłoby problemu, to już dla mężczyzn byłoby kłopotliwe.

Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest montaż okna dachowego bezpośrednio nad sedesem, co zwiększa wysokość w okolicy urządzenia. Ten sposób możemy zastosować przy ściance kolankowej, która ma ok. 1,2 m. Zatem co zrobić gdy ścianka jest niższa? Można zamontować płytę g-k.

Na obrazku poniżej prezentuję Wam graficzne przedstawienie takiego rozwiązania. Kolorem czerwonym zaznaczono propozycję wstawienia płyty gipsowo-kartonowej.

Rzut łazienki

 

Co można zyskać, stosując taką propozycję?

Oprócz poprawy funkcjonalności, optycznie powiększymy również łazienkę. Zwiększy się też komfort użytkowania i możliwości ulokowania poszczególnych urządzeń.

Lokalizacja łazienki

Pomieszczenia do których doprowadzamy instalacje wodno-kanalizacyjne powinny być zlokalizowane jak najbliżej siebie. Jeżeli mamy dom z poddaszem, to dobrze jest usytuować łazienki nad sobą. Możemy wtedy wykorzystać jeden pion kanalizacyjny, co zmniejsza koszty budowy.

Projektowanie łazienki

Lokalizacja łazienki na poddaszu powinna być też dobrze przemyślana. Zlokalizowanie jej nad salonem może nie być najlepszym pomysłem z uwagi na piony kanalizacyjne.

Rozkład pomieszczeń

Podczas projektowania domu musimy dokładnie zastanowić się, czego oczekujemy, jakie mamy potrzeby i pragnienia.

Należy tak rozmieścić pomieszczenia, aby maksymalnie wykorzystać wybudowaną powierzchnię. Warto ograniczyć korytarze, a w szczególności ich długość.

Na poniższej grafice przedstawiam Wam jak można w ciekawy sposób zminimalizować korytarz, przy pozostawieniu wygody i komfortu użytkowania na tym samym poziomie.

Rzut parteru

 

Zachęcam do zapoznania się z pozostałymi poradnikami oraz obserwowania profilu na facebook’u 

polecamy

Napisz komentarz